Czy wiesz, że ... ?

Pierwszy okaz muchołówki (Dionea) przywieziono do Anglii w połowie XVIII wieku. Wzbudziła spore zainteresowanie, gdyż wcześniej nie znano takiej rośliny.
System zraszający - wersja zaawansowana


Wstęp


Duża popularność tematem systemu zraszającego, przeznaczonego do uprawy roślin owadożernych zachęciła mnie do wykonania kolejnej, unowocześnionej wersji. Rosnące zainteresowanie „wielkimi projektami”, wymagana elastyczność i łatwość przystosowania się do coraz to większych wymagań sprawiło, że system zraszający musiał spełnić oczekiwania profesjonalnych hodowców.


Pierwotna wersja systemu zraszającego była bazą, do coraz to nowszych instalacji. Zmianie uległy kluczowe elementy. Zarówno dysze, uchwyty amortyzujące jak i sam wygląd poddane zostały modyfikacji. Rola jaką ma pełnić cała instalacja nie uległa zmianie. Niestety, wysokie koszta i bardzo trudna dostępność profesjonalnych dysz zamgławiających sprawiła, że budowany układ w dalszym ciągu przeznaczony jest do zraszania roślin owadożernych wymagających częstego spryskiwania, a nie do tworzenia efektów wizualnych w postaci mgły.

Pomimo to, trwają prace nad przygotowaniem kolejnej instalacji, której podstawowym zadaniem będzie tworzenie drobnej mgiełki nisko płożących się chmur, co zapewni podniesiecie wilgotności do danego poziomu i dostarczy wrażeń wizualnych.

1

Innowacje

Pierwszym elementem, jaki poddany został modyfikacji były dysze. Brak możliwości regulacji wydajności i jednolita wiązka wody o stosunkowo dużych kroplach, przyczyniła się do poszukiwania nowego rozwiązania. Wiele godzin poświęconych na przeglądaniu katalogów zakończyły się fiaskiem. Bardzo wysokie koszta profesjonalnych dysz i trudności z zamówieniem sprawiły, że wybór ograniczył się do kolejnych dysz z oferty Gardena.

2

 

Tym razem, dysze jakie zostały wykorzystane miały możliwość regulacji przepływu wody realizowaną poprzez niewielki zawór. Stosując większą liczbę dysz w połączeniu szeregowym (jedna za drugą), możliwe jest przykręcenie zaworu tak, aby każda z dysz miała taką samą wydajność. Często jednak bywa, że rośliny wymagają różnego stopnia zraszania i konieczne jest indywidualne dopasowanie ilości wody, jak powinna wydostawać się z dyszy podczas pracy urządzenia. Zawór regulacyjny umożliwia zmniejszenie strumienia, lub nawet całkowitego wyłączenia dyszy w razie konieczności.

 

•  strumień zredukowany

10

 

•  strumień o pełnej przepustowości

11

 

Kolejną innowacją jaką posiadały dysze Gardena była możliwość wyboru jednego, spośród 6, strumieni zraszania. Przekręcając dysze można wybrać nie tylko rodzaj wiązki ale również kierunek, pod jakim wydostawać się będzie strumień wody.

Dysze ustawić można tak, aby wiązka wody miała jeden z sześciu możliwych kształtów i kątów rozproszenia wiązki.

 

•  strumień jednostronny płaski 90º

3

 

•  strumień dwustronny płaski 90º

4

 

•  strumień jednostronny płaski 120º

5

 

•  wiązka wielostumieniowa 360º

6

 

•  wiązka wielostumieniowa 270º

7

 

•  wiązka wielostumieniowa 180º

8

 

Wygląd pierwotnego systemu zraszającego pozostawiał wiele do życzenia. Planując nową instalację porzucono pomysł zabudowania pompki tłokowej w oprawie z tworzywa z PCV.

Podstawę do nowej wersji wykonano z deski drewnianej o grubości 10mm, pomalowanej białą emalią akrylową. Po wycięciu dwóch prostokątów z piankowego tworzywa szybko okazało się, że amortyzatory ułożone w kształt kątownika psują efekt wizualny. Dodatkowo, słabym punktem mogło okazać się łączenie klejone pod kątem prostym elementów narażonych na największe naprężenia. Rezygnując z tego pomysłu, postanowiłem, że elementy amortyzujące wykonane będą z jednego elementu pianki zgiętego w lekki łuk. Dodatkowo, nadanie im owalnego kształtu w dużej mierze przyczyniło się do zwiększenia efektywności tłumienia drgań systemu. Efekt był na tyle widoczny, że zbędne okazało się przykręcanie pompki wraz z podstawką do szafki lub innego solidnego podłoża w celu unieruchomienia układu zraszającego.

Pompka w amortyzatorach zamontowana jest jedynie poprzez przełożenie jej króćców (wlotowego i wylotowego) przez otwory w piance, a amortyzatory przykręcone są do drewnianej podstawy sześcioma wkrętami.


2_stare
Pierwsza konstrukcja układu zraszającego.


nowy_system

Nowa, poprawiona konstrukcja układu zraszającego.

 

Typową redukcję, która w pierwotnej wersji miała kształt litery L zastąpiono redukcją prostą, a użycie nowych dysz zaowocowało wykluczeniem z układu kolanek tupu L. Niezmienna, w stosunku do pierwotnego modelu, pozostała pompka, wężyk zasysający i tłoczący wodę, przewód zasilający, uchwyty mocujące dysze i trójnik typu T.

Opis pierwotnego projektu systemu zraszającego znajdziemy TUTAJ.

Podsumowanie

Nowa wersja instalacji do zraszania należycie pełni powierzoną jej rolę. Solidne wykonanie i nowe elementy w znacznym stopniu przyczyniły się do poprawy wyglądu. Rezygnacja z obudowy, z tworzywa sztucznego i wykluczenie z układu kolanek oraz zastąpienie redukcji tylu L, złączką prostą zmniejszyło koszt budowy.

Nieocenione okazało się użycie dysz z możliwością regulacji przepływu i wybór jednego spośród sześciu kształtów strumienia wody. Pozwala to na indywidualne ustalenie parametrów wylotu i regulacji całego układu w przypadku zastosowania większej liczby dysz.

W dalszym ciągu trwają pracę nad wykonaniem profesjonalnej instalacji zraszającej, w której zastosowane zostaną dysze zamgławiające, tworzące mgiełkę o bardzo drobnych kroplach. Bazą do nowego systemu zraszającego będzie opisana w tym artykule instalacja.

 
  Add to Google