Czy wiesz, że ... ?
Niektóre sarracenie mają rurki wysokości ponad jeden metr.
|
Informacje ogólne
Rośliny owadożerne - hodowla
Pseudoowadożerne
Filtr do demineralizacji wody - wersja zaawansowana. |
WstępJedną z bolączek hodowców roślin owadożernych jest konieczność stosowania w uprawie wody demineralizowanej. Jeżeli zaopatrujemy się w wodę w sklepie latem dość szybko okazuje się, że koszty utrzymania naszej hodowli rosną w zastraszającym tempie. Dochodzimy wówczas do punktu w którym powinniśmy się zdecydować na zakup filtra odwrotnej osmozy lub samodzielne zbudowanie filtra-demineralizatora bazującego na żywicach jonowymiennych. W poniższym artykule zostaną przedstawiane praktyczne porady dotyczące budowy filtra do demineralizacji wody na użytek uprawy roślin owadożernych. Konstrukcja filtra została oparta o ogólnie dostępne elementy domowych, narurowych filtrów do wody. Uzdatnianie wody w filtrze oparte jest o pisywane TUTAJ żywice jonowymienne. Dla przypomnienia żywice jonowymiene (jonity) są to substancje mające zdolność wymiany jonów z roztworu na jony związane z masą jonitu. W zależności od właściwości grup jonowymiennych, jonit zdolny jest do zatrzymywania wszystkich, bądź tylko niektórych jonów zawartych w roztworze. W filtrach domowych stosowane są kationity, zdolne do usuwania z wody zawartych w niej kationów wapnia, magnezu, i anionity przeznaczone do usuwania z wody anionów, głównie chlorków i siarczanów. Stosowane są również jonity działające selektywnie i zatrzymujące jon fluorkowy czy azotanowy. Finalnym produktem naszych działań powinien być moduł filtracyjny w wersji ekonomicznej:
lub rozszerzony (zalecany) moduł filtracyjny:
Moduł taki nie musi być na stałe zintegrowany z naszą siecią wodociągową. Jego konstrukcja daje możliwość podłączenia do dowolnego przyłącza wodnego (np. kranu) na stałe lub tymczasowo (na czas przygotowania wody). Jego niewielkie wymiary i zastosowane zabezpieczenia pozwalają na przechowywanie go w dowolnym miejscu naszego mieszkania. Całkowity koszt budowy wersji ekonomicznej to około 130-160 zł, a wersji rozszerzonej to około 200-250 zł. Wydajność to około 1000 litrów zdemineralizowanej wody. Po tej ilości uzyskanej wody należy przeprowadzić regenerację użytych żywic jonowymiennych (opis regeneracji znajduje się TUTAJ i TUTAJ ). Koszt jednego litra uzyskanej wody to około 15 - 25 groszy plus koszty samej wody. Regeneracja złóż to koszt 20 - 40zł (w zależności od użytych mediów filtracyjnych) więc kolejne litry wody będą nas kosztować około 2-4 grosze plus koszty samej wody.
Elementy składowe filtraFiltr składa się z gotowych komponentów, a jego budowa nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Do jego montażu potrzebne będą opisane poniżej elementy konstrukcyjne, media filtracyjne oraz podstawowe narzędzia które znajdziemy praktycznie w każdym domu.
Do budowy filtra potrzebne będą:
Poszczególne elementy do budowy filtra można zakupić np. w sklepie internetowym czystawoda.pl. Polecam jednak odwiedzić serwisy aukcyjne (np. Allegro) gdzie za te same produkty zapłacimy znacznie mniej. Jonit Filtrax K natomiast zakupimy w sklepie zoologicznym, kształtki i zawory kupimy w dowolnym sklepie instalacyjnym. Montaż filtraJeśli zaopatrzymy się we wszystkie elementy do budowy filtra możemy przejść do jego złożenia. Pierwszą naszą czynnością będzie skręcenie ze sobą głowic poszczególnych puszek filtracyjnych. Pierwszą i drugą obudowę skręcamy śrubunkiem. Kolejne nyplem. Puszka filtra ma dwa przyłącza. Jedno przyłącze to wejście, a drugie to wyjście. Przed skręceniem obudów sprawdźmy czy oznaczenia kierunku przepływu wody są zgodne z naszymi zamierzeniami instalacyjnymi.
Przy łączeniu puszek kolejnych stopni filtra pamiętajmy o zastosowaniu uszczelnienia w postaci nawiniętej na gwint taśmy teflonowej. Należy ją nawijać zgodnie z kierunkiem gwintu od zewnętrznej krawędzi. Po instalacji wszystkich przyłącz i zaworów warto sprawdzić szczelność połączeń przepuszczając przez pusty filtr wodę. Jeśli po zakręceniu zaworu końcowego woda nie przecieka na złączach możemy przejść do kolejnego etapu polegającego na wypełnieniu puszek na wymienne media filtracyjne jonitem (jonitami). Puszki na jonity mają objętość około 0.8 litra. Przed wypełnieniem puszki jonitem w jej dolnej części powinniśmy umieścić krążek z gąbki. Zapobiegnie to wydostawaniu się jonitu poza puszkę. Puszkę wypełniamy jonitem w całej jej objętości. Umieszczany jonit powinien być bardzo dobrze ubity dzięki czemu przepływająca woda będzie miała z nim stały i dobry kontakt. Na górną część wypełnionej puszki zakładamy krążek gąbki i siatkowy krążek dociskający, a następnie przykrywkę z gumową uszczelką. Połączenie miedzy puszką, a przykrywką moim zdaniem nie jest zbyt szczelne. Polecam więc uszczelnić ją cienką warstwą taśmy teflonowej. Tak przygotowane wkłady filtracyjne umieszczamy w puszkach filtra w następującej kolejności:
Przed użytkowaniem warto było by przepłukać poszczególne złoża wodą. Najlepiej jest płukanie wykonywać w trakcie montażu mediów filtracyjnych (zakładamy filtr węglowy i przepuszczamy wodę przez filtr, dokładamy kationit i wykonujemy płukanie , dokładamy anionit i wykonujemy płukanie). Pamiętajmy o silnym dokręceniu poszczególnych puszek do głowic filtra.
Uwagi końcowe
|