Czy wiesz, że ... ?
Niektóre sarracenie mają rurki wysokości ponad jeden metr.
|
Informacje ogólne
Rośliny owadożerne - hodowla
Pseudoowadożerne
Kolumna do demineralizacji wody z wykorzystaniem żywic jonowymiennych. |
Wstęp
Budowa kolumny
![]() Ze względu na zastosowania pojemnika o małej objętości (około 1 litr) użyłem 0,5 litra kationitu „Filtrax K” zoolek-u i 0,5 litra anionitu "Purolite A200" . Filtrax K dostępny jest w opakowaniach 0,5, 1, 3 i 10 litra, a anionit (Purolite A200) tylko w opakowaniach o objętości 1litra. Warto się zatem zastanowić, czy nie lepiej będzie wykorzystać nieco większy pojemnik w charakterze filtra. Ważne jest jednak to, aby miał on znaczną wysokość przy jednocześnie małym polu powierzchni podstawy. Proporcje żywic jakie ja użyłem i spełniają swoją rolę to 1:1. W gotowych mieszankach można spotkać proporcje 1:1-1,5 (kationit - anionit). Przystępujemy do wykonania filtra. ![]()
Potrzebujemy dwa długie pasy włókniny,
które można nabyć w sklepie akwarystycznym. Możemy użyć
innego syntetycznego tworzywa, który nie oprze się działaniu
kwasu i zasady podczas regenerowania mediów, a zarazem będzie
drobno tkane zatrzymując niewielkie granulki kationitu. Włóknina
ma tą przewagę, że z 2/3 długości po złożeniu na pół i
zszyciu na krawędziach daje w efekcie opakowanie idealnie
wypełniającym dno pojemnika. Pas włókniny należy zatem
złożyć na 3 równe części i odciąć 1/3 długości.
Podobnie postępujemy z drugim pasem. Zatem dwa takie pasy tworzywa
dadzą nam 3 woreczki na media (kationit, anionit i węgiel
aktywowany) składające się z 2/3 długości pojedynczego pasa.
Miałem niewystarczająca ilość węgla aktywowanego więc na
zdjęciach znajdują się tylko kationit i anionit. W rzeczywistości,
w pojemniku z tworzywa powinny znajdować się trzy opakowania z
mediami. Licząc od dołu - z anionitem, kationitem i węglem
aktywowanym. Możemy przystąpić do przygotowania wody co wygląda następująco: 1. Płukanie mediów:
![]() ![]() 3. Przechowywanie mediów:
Żywice muszą być przechowywane na mokro w związku z tym zakręcamy zaworek i napełniamy pojemnik do połowy. Odstawiamy kolumnę, do następnego użycia. Podczas przygotowania wody postępujemy za każdym razem powtarzając powyższe punkty.
Z czasem możliwości jonowymmienne wkładu filtrującego ulegają zużyciu (test na twardość wykaże wynik inny niż 0-1 stopni). Bez obaw! Żywice można zregenerować przywracając tym samym 100% możliwości wymiany jonowej. Po tym procesie media filtracyjne odzyskują swoją dawna sprawność a woda z powodzeniem uzyskuje pożądane przez nas parametry twardości ogólnej równe 0-1 stopni niemieckich.
Regeneracja żywic jonowymiennych
Dotychczas najbardziej przerażająca perspektywą podczas zabawy z żywicami jest przywracanie magicznych właściwości, gdy te ulegną wyczerpaniu. Wcale nie jest to takie trudne, ani kosztowne. Wystarczy odrobina wiedzy i nieco wysiłku.
Anionit silnie zasadowy, wodorotlenowy (Purolite A200) regenerujemy 1-2% roztworem zasady sodowej NaOH (wodorotlenek sodu) lub 1-2% roztworem zasady potasowej KOH (wodorotlenek potasu). Obie zasady, są bardzo silnie żrące i niebezpieczne. Jednak doprowadzone to takiego stężenia (1-2%), wymagają tylko nieco uwagi. Ani jednej, ani drugiej z zasad nie da się kupić w postaci stałej do sporządzenia roztworu. Mogą to zrobić osoby, posiadające specjalne zezwolenia. W związku z tym jedyną metodą nabycia odpowiedniej z zasad jest kupno gotowego roztworu.
Kwas solny lub siarkowy oraz zasadę sodową lub potasową, bez problemu można nabyć w postaci gotowego roztworu o odpowiednim stężeniu. Wystarczy wysłać e-maila z zapytaniem, czy dana firma dystrybuująca związki chemiczne jest w stanie przygotować dany roztwór o danym stężeniu. Firm takich jest mnóstwo i każda jedna jest w stanie zapewnić nam potrzebne kwasy i zasady (sprawdziłem to na 5 dystrybutorach). Cena za 1litr gotowego roztworu waha się 5-7zł (zarówno dla zasady jak i kwasu). Jeśli ktoś się zdecyduje na samodzielne przygotowanie roztworów regeneracyjnych ze stężonego kwasu lub zasady należy pamiętać, że substancje te są silnie żrące. W czasie pracy z nimi koniecznie będzie użycie odpowiedniego ubioru, grubych gumowych rękawic oraz okularów zabezpieczających oczy. Pamiętajmy również, że KWAS WLEWAMY DO WODY, NIGDY NA ODWRÓT ! W przypadku poparzenia kwasem przemywamy miejsce poparzone dużą ilością wody !
Proces regeneracji w praktyce:
Pomiar twardości ogólnej wodyWoda, która jest bezpieczna dla roślin owadożernych musi mieć twardość ogólną z przedziału 0-1 stopni niemieckich. Warto dokonać pomiaru twardości wody wodociągowej. Do tego celu potrzebny będzie test na twardość ogólną wody możliwy do nabycia w sklepie akwarystycznym. ![]() ![]() ![]() Do probówki z tworzywa sztucznego wlewamy wodę, która jest obiektem naszych badać, do poziomu wyznaczonego przez producenta. Wkładamy niewielki fragment (2-3mm) paska, który powinien zabarwić wodę na kolor brązowawy.
Zaczynamy odmierzanie twardości wody dodając stopniowo po jednej kropli odczynnik do momentu, aż zmieni ona kolor z różowo-czerwonego na zielono-niebieski. Ilość kropli odpowiada twardości wody mierzonej w stopniach niemieckich i tak po dokonanym pomiarach moja woda kranowa zmieniła zabarwienie po 11kroplach (twardość ogólna wody -11stopni niemieckich), woda przegotowana po 7 kroplach (7 stopni niemieckich), a przefiltrowana przez media po 1 kropli (podobnie jak zakupiona woda demineralizowana).
Zatem woda bezpieczna dla roślin owadożernych powinna zmienić kolor podczas badania twardości ogólnej po dodaniu jednej kropli odczynnika. Oczywiście istnieją inne metody pomiaru twardości przy użyciu nieco innych testów. Co producent, to inna metoda. Bywa tak, że pomiar dokonuje się tylko za pomocą dwóch odczynników w stanie ciekłym, które dodaje się odpowiednio do ściśle odmierzonej ilości wody. Wystarczy zapoznać się z instrukcją producenta i postępować według wskazań.
|