Czy wiesz, że ... ?

Nie dla wszystkich owadów rośliny owadożerne są niebezpieczne. Larwy widliszka Wyeomyia smithi rozwijają się w rurkach kapturnicy purpurowej, a osobniki dorosłe nie mają problemu z wlatywaniem i wylatywaniem z dzbanuszka.
Techniczne aspekty oświetlenia - zasilanie.


Wstęp

Do najpopularniejszych źródeł światła, jakie używane są do celów hodowli roślin owadożernych należą: świetlówki liniowe w technologi T5 i T8* oraz świetlówki kompaktowe zintegrowane i niezintegrowane. Zdecydowanie rzadziej, z różnych względów, stosuje się inne, alternatywne rozwiązania. Czasem w grę wchodzi aspekt ekonomiczny i nieopłacalne jest inwestowanie w drogie wydajne źródła światła, bywa również, że problem doświetlania dotyczy zaledwie kilku roślin. Dość często aspekt wyboru oświetlenia pojawia się w okresie jesienno-zimowym i związany jest z koniecznością doświetlania hodowli. O tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego źródła światła przeczytać będzie można niebawem, a tymczasem zostaną omówione możliwości zasilania różnych lamp fluorescencyjnych (świetlówek).

Do zasilania świetlówek możemy użyć konwencjonalnych układów zasilania lub wykorzystać układy elektroniczne z tak zwanym gorącym lub zimnym zapłonem. Użyte źródło zasilania jest jednak uzależnione od zastosowanej świetlówki.

 

Możliwości zasilania najpopularniejszych świetlówek:

  • Świetlówki liniowe w technologii T8 - mogą być zasilane zarówno układami konwencjonalnymi (elektromagnetycznymi) jak i elektronicznymi.
  • Świetlówki liniowe w technologii T5 - mogą być zasilane statecznikami elektronicznymi.
  • Niezintegrowane świetlówki kompaktowe z trzonkiem 2G11 - mogą być zasilane zarówno układami elektromagnetycznymi jak i elektronicznym (z wyłączeniem kompaktów o mocy >55W).
alt
  • Niezintegrowane świetlówki kompaktowe z trzonkiem G23 - muszą być zasilane tylko i wyłącznie statecznikiem elektromagnetycznym, ponieważ w obudowie kompaktu wbudowany jest starter (zapłonnik), który jest wymagany tylko przy zasilaniu tego typu .
    alt

    alt

    alt

 



* Częstym pytaniem, jakie nasuwa się czytając temat jest to, na czym polega różnica pomiędzy źródłami światła w technologii T5, a T8.

Otóż świetlówki T5 są bardziej wydajne i kompaktowe (długość i średnica). Źródła światła w technologii T8 mają średnicę 28mm, a w technologii T5 - 16mm. Technologia T8 jest nieco starsza, a T5 stanowi jej nowszą, ulepszoną wersję. Osobiście polecam wybierać to drugie, choć droższe rozwiązanie.

 

Wady i zalety

Każde ze wspomnianych rozwiązań jest dobre, pod warunkiem, że można nim zasilać dane źródło światła. Jeśli musimy dokonać wyboru, pomiędzy układem elektronicznym, a konwencjonalnym warto rozważyć, które z tych rozwiązań najbardziej nam odpowiada.


Układ konwencjonalny (elektromagnetyczny, indukcyjny).

Zaletami stosowania stateczników konwencjonalnych jest to, że są one dość tanie i bardziej powszechne (łatwo dostępne). Niestety układy konwencjonalne mają liczne wady. Stateczniki indukcyjne są cięższe (w porównaniu ze statecznikami elektronicznymi), wymagają stosowania zapłonników (inaczej - starterów)  w układach ze źródłem światła. Źródło światła szybciej ulega zużyciu z powodu tak zwanego zimnego startu. Stateczniki takie nagrzewają się znacznie, a w skrajnych przypadkach osiągają temperaturę ponad 100°C. Dodatkowo podczas pracy wytwarzane są drgania.

 

alt

Układy elektroniczne.

Możliwe są dwa układy elektroniczne, różniące się między sobą - układy z tzw. zimnym lub tzw. gorącym zapłonem (ze wstępnym podgrzewaniem elektrod). Zaletami obu układów elektronicznych jest to, że są lżejsze. Używając układów elektronicznych spada zużycie energii elektrycznej o ok 10%. Źródło światła świeci wydajniej jak przy układzie konwencjonalnym. Podczas zapłonu i pracy niema efektu migotania, co często zdarza się trzy układach tradycyjnych. Podczas pracy nie nagrzewają się. Są bardziej bezpieczne od układów konwencjonalnych, natomiast kilkukrotnie od nich droższe. Ceny stateczników elektronicznych z gorącym i zimnym zapłonem przy źródłach światła o tej samej mocy są przybliżone.

 

 

Różnica pomiędzy układem elektronicznym z zimnym, a gorącym zapłonem jest następująca: podczas inicjowania zapłonu, przy tak zwanym gorącym zapłonie, żarnik świetlówki jest wstępnie podgrzewany, a dopiero po tym następuje zapłon par gazów wypełniających świetlówkę. Dzięki temu, dane źródło światła ma znacznie dłuższą żywotność. W przypadku układów z zimnym zapłonem nie ma powyższego zjawiska. Wpływa to niekorzystnie na trwałość danego źródła światła.


Przykładowe schematy

Każda gotowa oprawa lub pokrywa z zamontowanym oświetleniem została podłączona według odpowiedniego schematu. Dzięki temu możliwe jest poprawne działanie źródła światła. Możemy spotkać się z następującymi układami:

 

  • Świetlówka liniowa w technologii T8 w układzie konwencjonalnym.
Taki układ składa się z wtyczki do gniazdka sieciowego, przewodów, statecznika indukcyjnego o mocy równej mocy źródła światła, zapłonnika (startera) o mocy dopasowanej do mocy źródła światła, dwóch oprawek, źródła światła.

1.jpg



  • Dwie świetlówki liniowe w technologii T8 w układzie konwencjonalnym.

Drugi schemat ma zastosowanie gdy dwie świetlówki liniowe w technologii T8 zasilane są jednym statecznikiem o mocy równej sumie mocy obu świetlówek. Wybierając dwie świetlówki o mocy 18/20W należy użyć statecznika o mocy 36/40W.

Poniższy układ składa się z wtyczki do gniazdka sieciowego, przewodów, dwóch starterów o mocy równej mocy świetlówki, 4 oprawek, statecznika indukcyjnego (konwencjonalnego) i dwóch świetlówek T8.

 

3.jpg



  • Świetlówka liniowa w technologii  T5/T8 w układzie elektronicznym z gorącym zapłonem.

Jako zasilania użyto tu statecznika elektronicznego z gorącym zapłonem o mocy dobranej do źródła światła.Układ elektrowniczy dla tego typu oświetlenia składa się z wtyczki do gniazdka sieciowego, przewodów, dwóch oprawek, statecznika elektronicznego i źródła światła.

 

2.jpg

 

 

  • Świetlówka liniowa w technologii  T5/T8 lub z z trzonkiem 2G11 w układzie elektronicznym z gorącym zapłonem.

Zarówno źródła kompaktowe źródła światła z trzonkiem 2G11 jak i świetlówki liniowe w technologii T5, T8 mogą być zasilane statecznikami w układzie elektronicznym z zimnym zapłonem. Poważną zaletą jest to, że liczba przewodów idąca od źródła światła do statecznika jest dwukrotnie mniejsza, jak w pozostałych rozwiązaniach. Widoczne jest to na poniższym schemacie.

Gdy w grę wchodzi 2, a nawet 4 źródła światła, a zasilanie znajduje się poza terrarium nietrudno docenić wartość stateczników elektronicznych z zimnym zapłonem.

 

7.jpg

 

 

Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest użycie nowych technologii w oświetlaniu hodowli. Należą do nich "power kompakty" - kompakty niezintegrowane. W szczególności kompakty niezintegrowane z trzonkiem 2G11. Mogą być one zasilane w układach elektronicznych jak i konwencjonalnych.

 

  • Świetlówka kompaktowa niezintegrowana z trzonkiem 2G11 w układzie konwencjonalnym.

Poniższy schemat obrazuje możliwość zasilania statecznikiem indukcyjnym. Układ taki składa się z wtyczki do gniazdka sieciowego, przewodów, startera (zapłonnika) o mocy równej mocy źródła światła, statecznika konwencjonalnego o mocy równej mocy świetlówki, gniazda na źródło światła 2G11 i kompaktu niezintegrowanego z trzonkiem 2G11.

 

4.jpg

 

 

  • Świetlówka kompaktowa niezintegrowana z trzonkiem 2G11 w układzie ze statecznikiem elektronicznym.

Możliwe jest też stosowanie układów elektronicznych. Wystarczy wtyczka do gniazdka sieciowego, przewody, statecznik elektroniczny z gorącym zapłonem, gniazdo na kompakt 2G11 i kompaktu niezintegrowanego z trzonkiem 2G11 jako źródła światła.

 

5.jpg

 

  • Świetlówka kompaktowa zintegrowana w układzie ze statecznikiem konwencjonalnym.

Innym rodzajem niezintegrowanych źródeł światła są kompakty niezintegrowane - tak zwane dwupinowe - z trzonkiem G23. Do ich zasilania użyć można tylko statecznika indukcyjnego, a w układzie nie stosuje się zapłonnika (startera) - jest on wbudowany w źródło światła. Na układ konwencjonalny wchodzą następujące elementy: wtyczka do gniazdka sieciowego, przewody, statecznik indukcyjny, gniazdo G23 i kompakt niezintegrowany z trzonkiem G23.

 

6.jpg




Uwaga!

Powyższe treści i schematy maja charakter wyłącznie poglądowy i mają być pomocne wyłącznie w projektowaniu oświetlenia. Nie należy tych reguł stosować bezwzględnie. Serwis Flytrap nie ponosi odpowiedzialności za nieumiejętne obchodzenie się z wysokim napięciem. Wszelkie prace związane z urządzeniami elektrycznymi/elektronicznymi mogą być wykonywane wyłącznie przez  kompetentne osoby.


Uwagi końcowe, ważne!



Moim zdaniem bezpieczniejsze są dławiki elektroniczne i choć droższe wartko je stosować chociażby, ze względu na zalety, które posiadają.

Wybierając statecznik, bez względu czy jest on konwencjonalny, czy elektroniczny, należy zadbać o to, aby moc statecznika była równa mocy świetlówki. Przykładowo - kupując źródło światła o mocy 18W, należy wybrać statecznik o takiej samej mocy! Nie można zasilać świetlówki 11W statecznikiem dla źródeł światła o mocy 36W!

Na statecznikach zawsze jest podane, dla jakiej mocy źródeł światła jest on przeznaczony. Możliwe jest zakupienie jednego statecznika dla dwóch świetlówek (np.: statecznik 2x18W). Dopuszczalne jest stosowanie stateczników o mocy 1x36W dla źródeł światła 2x18W.

Kolejna ważną rzeczą jest dokładne sprawdzenie dla jakiego źródła światła przeznaczone jest dany statecznik elektroniczny. Osobne są dla świetlówek T5, inne dla T8, a jeszcze inne dla kompaktów niezintegrowanych (oczywiście możliwe jest zasilenie kompaktów statecznikiem dla T5, a T5 statecznikami przeznaczonymi dla świetlówek T8). O zastosowaniu informuje nas opis/tabela zawarta na stateczniku, która podaje jakie źródło światła i jakiej konkretnie mocy powinno ono być! Zazwyczaj jest tak, że świetlówki kompaktowe można zasilać dławikiem dla świetlówek w technologii T5 ale tylko i wyłącznie o tej samej mocy!

Źródło światła będziemy często montować w miejcach o podwyższonej wilgotności np. terarium. Z tego powodu konieczne jest dbanie o dobrą izolację elementów pod napięciem. Stosujmy bezwzględnie oprawki z zabezpieczeniem przed wilgocia (tzw. oprawki bryzgoszczelne). Ich koszt jest niezbyt wygórowany, a my zafundujemy sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo.

Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z urządzeniami elektrycznymi i kompetencji w tym temacie, nie rób nic sam. Poproś o pomoc fachowca! Urządzenia pracują pod napięciem i podczas pracy wytwarzają bardzo wysokie napięcie!

Należy stosować zabezpieczenie uziemiające. Wszelkie prace należy wykonywać przy wyłączonym urządzeniu, przy wtyczce wyciągniętej z gniazdka sieciowego!

Statecznik, osprzęt i dobra świetlówka to połowa sukcesu. Teraz należy zmontować wszystko w całość według właściwego schematu. Jeśli nie czujesz się na siłach - zakup gotową oprawę, a z czasem wymień tylko świetlówki na specjalistyczne! To wszystko!


 
  Add to Google