Strona 1 z 2
- Na czym polega wegetatywne rozmnażanie roślin?
W naturze rośliny rozprzestrzeniają się nie tylko dzięki nasionom czy zarodnikom, ale także poprzez podział istniejącej rośliny lub np. rozłogi. W taki sposób powstaje wegetatywnie nowa roślina, zdolna do samodzielnego rozwoju. Możliwe jest też sztuczne rozmnożenie wegetatywne rośliny - najczęściej poprzez „ukorzenianie” jej fragmentów.
W naturalnych warunkach muchołówka amerykańska rozmnaża się wegetatywnie przede wszystkim poprzez podziały bulwy. Nieco rzadziej młode rośliny powstają poprzez odrosty korzeniowe. W uprawie możliwa jest jej propagacja z fragmentów liści, bulwy, pędu kwiatowego, pułapek, a nawet korzeni.

|
Muchołówka amerykańska. Widoczna bulwa oraz rozwijające się młode liście. |
Dorosłe rośliny mogą przechodzić podziały bulwy w czasie całego okresu wegetacyjnego. Rośliny potomne są początkowo nieco mniejsze od matecznej, ale szybko osiągają większe rozmiary po oddzieleniu. Częstotliwość podziałów zależy nie tylko od rozmiarów i wieku rośliny, ale także od danego kultywaru. Przykładowo, muchołówki ‘Sawtooth’ czy ‘Bohemian Garnet’ dzielą się intensywniej niż inne odmiany, wytwarzając nawet kilkanaście nowych roślin w ciągu roku.
Mniejsze okazy, które nie osiągnęły jeszcze rozmiarów dorosłej rośliny również mogą się dzielić, lecz ma to miejsce o wiele rzadziej. Znaczący wpływ na podziały muchołówek może mieć temperatura. Obserwacje wykazały, że rośliny poddane okresowemu obniżeniu temperatury dzielą się intensywniej niż rośliny próby kontrolnej.

|
Skutkiem czasowego obniżenia temperatury do 5° C były intensywne podziały bulwy. Roślina utraciła jednak wcześniej wszystkie liście, a rośliny potomne były niewielkich rozmiarów. |
 |
Rośliny powstałe wskutek podziału bulwy dorosłej muchołówki.
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
|